امروز پنج شنبه ۶ تیر ۱۳۹۸

تحلیلی در خصوص یک مشکل

شاید یکی از مهمترین مسائلی که صنعت برق ما با آن روبروست عدم تطابق تحقیقات علمی با واقعیتهای صنعت برق است. نگاهی به مقالات منتشر شده در کنفرانسها و سمینارهای مرتبط با مهندسی برق نشان می دهد که اصولا اکثر تحقیقات تک بعدی هستند. یعنی یا تئوری محض هستند که قابلیت استفاده در صنعت برق را ندارند و یا به مسائل عملی می پردازند که فاقد ساختار منسجم و علمی هستند.

بعنوان مثال در حالی که هنوز صنعت برق در بکارگیری و استفاده صحیح از خازنها دارای مشکلات عدیده است و هر ساله میلیاردها تومان از منابع کشور به دلیل بکارگیری نادرست آنها حیف و میل می شود برای بنده جای تعجب است که چرا اینقدر به بحثهایی چون بکارگیری ادوات FACTS در شبکه های توزیع (نظیر DSTATCOM و …) تاکید می شود.

این مدگرایی و عدم تناسب مرا به یاد آبدارچی قدیممان می اندازد که هشتش گرو نهش بود ولی ظاهرش را  از هنرپیشه های هالیوودی تقلید می کرد و گوشی موبایلش در آن روزگار که شبکه مخابرات ما هنوز تازه فرق پالس و تن را شناخته بود  ۳G  داشت!

نوشته‌های مرتبط

2 نظر

 1. احسان رسولی

  با عرض سلام خدمت آقای دکتر یزدی
  به نظر من مهمترین مشکل که شاید نه تنها به صنعت برق بلکه به کل جامعه ما مربوط میشود عدم آموزش و آگاهی است به گونه ای که اگر مدیران صنعت برق آگاهی داشته باشند مشکل کجاست حتما بسیاری از مشکلات برطرف خواهد شد از همینجا موضوع را ارتباط میدهم به وضعیت خودم در محیط کار که هر چه تا کنون برای انجام وظایف خودم به عنوان بهره بردار میدانم حاصل تلاشهای خودم و اصطلاحا کار دزدین ها و خواندن ها و متاسفانه آزمون و خطاهای بسیار بوده است چه بسا اگر آموزش بهره برداری از شبکه توزیع به من داده میشد هم کیفیت کار بهتر بود هم به دنبال بهبود روشهای قبلی و نو آوری میرفتم تا اینکه سعی کنم کمترین خطا را داشته باشم و فقط شبکه را به روش سنتی نگهدارم.

  پاسخ دادن
 2. reza

  با سلام
  ضمن اینکه بنده کاملا با نظر شما موافقم ؛ با توجه به ساختار بسیار غلط کشور ما در امر آموزش در سطح اکادمیک و در بخش صنعت می توان براحتی جواب سئوال شما را پیدا کرد در حالیکه در در کشور اروپایی یا خود امریکا برای ورد به مقطع دکتری برق نیاز به تسلط کامل به زبان برنامه نویسی ++c را دارید در دانشگاههای ما بعنوان مثال دانشگاه تبریز دانشکده برق اساتید محترم که همیشه با عنوان دکتر از همدیگر تمجید می کنند نتنها به برنامه نویسی مطلب وارد نبوده و بلد نیستند بلکه شبانه روز در دانشگاه پردیس و آزاد منطقه به تدریس دوره های ارشد و دکتری مشغولند چرا ؟ چون هدف جمع آوری پول و ارائه مدارک بی اعتبار در سطح کارشناسی ارشد و دکتری متعهد اند و سازمان مرکزی یعنی وزارت علوم از اینگونه دانشگاهها بدتر است چون مجموعه ها را به حال خود رها کرده و بعنوان دکان ارائه مدرک به کشور ظلم می کنند .دلیل بسیار ساده ان مطالعه فایل qs world university rankings می تواند جوابی خوبی به شما بدهد و یا ارائه مقالات از طرف همچون افرادی با عنوان استاد تمام وقت که خودش از مقاله نتنها سر در نمی اورد بلکه ادعای اشتباهی در مورد مقاله نیز مطرح می کند چرا ؟؟؟ چون مجموعه برتری نتنها وجود ندارد بلکه همچون افرادی را کنترل هم نمی کنند ؟؟؟؟؟؟

  پاسخ دادن

مشارکت و نظردهی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *