امروز دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۸

حمله به مفاهیم

از دوره لیسانس یادم می آید که یکی از دانشجویان از استاد درس رله و حفاظت پرسید :

“چرا باز کردن ثانویه ترانسفورماتور جریان موجب ایجاد ولتاژهای شدید در دو سر ثانویه و صدمه دیدن آن می شود اما در یک ترانسفورماتور قدرت یا ترانسفورماتور ولتاژ چنین اتفاقی نمی افتد؟”

استاد مربوطه سعی کرد با نوشتن معادلات و روابط مختلف علت را توجیه کند اما پس از اینکه تخته سیاه پر از روابط و فرمولهای مختلف شد حتی خودش هم قانع نشده بود. البته وی انسان صادقی بود به قول بچه ها مساله را سمبل نکرد تا آبروداری کند ولی سوالی که از همان موقع در ذهن من شکل گرفت این بود که چگونه می توان به مرتبه استادی رسید و پروژه هایی با اسمهای فضایی و پر طمطراق تعریف کرد ولی از عهده پاسخ دادن به یک سوال ساده بر نیامد؟

بعدها برای کنجکاوی، سوال آن دانشجو  را از چندین متخصص و استاد دانشگاه هم پرسیدم و متوجه شدم که هیچیک از آنها هم قادر به پاسخ به این سوال نیستند….

با اینحال هرگز متوجه نشدم چگونه می توان در یک تخصص به مرتبه استادی رسید و لی نتوان یکی از سوالات ساده آن تخصص را پاسخ داد؟

نوشته‌های مرتبط

4 نظر

 1. ساسان کیوانداریان

  در شرایط عادی در هر دو سیم پیچ اولیه و ثانویه CT ، نیروی محرکه مغناطیسیM.M.F تولید می شه که از نطر برایند برداری برخلاف هم هستند . M.M.F ثانویه کمی کمتر از M.M.F اولیه هستش و در نتیجه برآیند این دو بردار ازنظر مقدار کمه و همین برآیند کمه که در هسته تولید شار می کنه و این شار در حالت کار عادی C.T ولتاژ کمی در ثانویه بوجود میاره. وقتی ثانویه C.T در حال کار باز بشه ، M.M.F ثانویه صفر می شه در حالیکه M.M.F اولیه ثابت باقی مونده . در نتیجه M.M.F برآیند برابر با M.M.F اولیه خواهد شد که بسیار بزرگه . این M.M.F شار زیادی در هسته C.T ایجاد می کنه که خودش باعث به اشباع رفتن هسته میشه . در عین حال که ولتاژ زیادی در ثانویه ایجاد می کنه، از حد تحمل عایقیی ترانس می گذره و حتی می تونه ترانسفورماتور جریان را منهدم کنه . در این وضعیت جریان های فوکو و هیسترزیس هم زیاد میشن و با ایجاد تلفات حرارتی ،حتی سبب آتیش گرفتن C.T هم می شن . همه این مسائل اگر C.T را منهدم نکنه ، باعث کاهش کیفیت C.T ، تغییرنسبت تبدیل و افزایش خطا می شه .
  البته مطمئنن منظور جناب یزدی انتقاد از پایمال شدن مفهوم والا تری بوده که خودشون عالی مطرحش کردن ولی بد نبود به این سوال یبار هم اینجا جواب داده بشه .

  پاسخ دادن
  1. فرهاد یزدی

   من قبلا به این سوال تو Linkedin پاسخ داده بودم و اتقاقا در پاسخ به سوال یکی از دوستان، در کامنتی لینک پاسخ رو درج کردم
   سوال مطرح شده توسط یک فارغ التحصیل مهندسی برق (فکر کنم از کشور هند) توی این سایت بود که منو یاد خاطره مذکور انداخت و …
   باز هم ممنون از پاسخ شما

   پاسخ دادن

مشارکت و نظردهی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *