امروز پنج شنبه ۶ تیر ۱۳۹۸

پدیده نوسان نقطه نول (Null Oscillation)

یکی از مشکلات سیستمهای دارای اتصال ستاره زمین نشده یا سیستمهایی که اتصال نول آنها تخریب شده است، نوسان (ولتاژ) نقطه نول می باشد. بطور کلی، در سیستمهایی که نقطه نول آنها زمین نشده یا ارتباط نول و زمین به نحوی قطع شده است، ولتاژ نقطه نول به شدت از تغییرات ولتاژ فازها و نامتعادلی آنها متاثر می شود. اتصال نقطه نول به زمین، به خصوص وقتی که مقاومت اتصال کمینه باشد، باعث می شود تا ولتاژ نقطه نول ناچیز  و تغییرات آن محدود باشد.

یکی از مشکلات سیستمهایی که دارای اتصال ستاره زمین نشده هستند، وجود هارمونیک مرتبه سه در فازهاست. از آنجا که هارمونیکهای مرتبه سه همچون مولفه توالی صفر عمل کرده (با هم همفاز شده) و در نقطه نول با هم جمع می شوند، عدم اتصال نول به زمین باعث می شود تا هرگونه هارمونیک مرتبه سه در فازها باعث نوسان نقطه نول شود.بدین ترتیب نوسان نقطه نول باعث می شود که ولتاژ فازهای مخنلف نسبت به نقطه نول ناپایدار گردد.

این موضوع برای وجود هارمونیک سوم در یک فاز در دیاگرام برداری شکل زیر نمایش داده شده است. همانطور که مشاهده می شود،وجود هارمونیک سوم باعث می شود تا نقطه نول با سرعت دو برابر فرکانس زاویه ای برق شهر نوسان کند (توجه شود که جمع سه مولفه اول با فرض تعادل ولتاژها برابر صفر است).

نوشته‌های مرتبط

2 نظر

 1. ابراهیم آیتی

  بنام خدا
  با سلام و عرض احترام و ادب و تبریک سال نو
  ابراهیم آیتی هستم از همکاران شما در توزیع زاهدان
  در رابطه با هارمونیک سوم سئوالی دارم که خدمتتان عرض میکنم
  همانگونه که میدانیم جمع برداری هارمونیک اول (اصلی)جریانها یا بعبارتی جریان نوترال در سیستم سه فاز صفر است و برای هارمونیک سوم سه برابر دامنه موجود
  برای هارمونیک اول موضوع مشخص است زیرا
  Vn = Vr + Vs + Vt = VmCos(wt) + VmCos(wt+120) + VmCos(wt-120) = 0
  استدلال ریاضی برای سه برابر دامنه هارمونیک سوم نوترال چگونه است ؟
  با تشکر فراوان

  پاسخ دادن
  1. فرهاد یزدی

   با عرض سلام و احترام خدمت شما همکار محترم. امیدوارم سال خوبی را آغاز کرده و در پیش داشته باشید
   (Vn3rd= Vr3rd + Vs3rd + Vt3rd = VmCos(3wt) + VmCos(3wt-3*120) + VmCos(3wt+3*120) = 3VmCos(3wt
   البته ، هارمونیکهای سوم ناشی از بارهای تکفاز با هم اختلاف فاز هم دارند که باعث می شود بردارهای هارمونیک سوم در راستای هم قرار نگیرند.
   همچنین اگر شکلها را بکشید فهم مساله آسانتر است.

   پاسخ دادن

مشارکت و نظردهی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *