امروز چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸

چرا برای زمین کردن ترانسفورماتورهای توزیع باید از دو ارت جداگانه استفاده نمود؟

gro

سوال فوق را یکی از پیمانکاران مطرح نموده است و شاید سوال افراد دیگری هم باشد.

پاسخ : این دو ارت که توسط دو چاه ارت با فاصله (معمولاً حداقل ۱۰ متر) از هم احداث می شوند مربوط به MV و LV ترانسفورماتور هستند. ارت MV به بدنه ترانسفورماتور و زمین برقگیرهای ترانسفورماتور متصل می شود. با توجه به این که اتصال برقگیرها ستاره بوده و در سمت MV ترانسفورماتور وصل می شوند، این ارت، ارت MV نامیده میشود (وگرنه سیم پیچ اولیه ترانسفورماتور مثلث بوده و فاقد اتصال زمین است). ارت دوم هم به نقطه صفر سیم پیچ ثانویه (بااتصال ستاره) متصل شده وشینه نول را ایجاد می کند.

در صورتی که این دو ارت به هم متصل شوند، بروز اتصالی سیم پیچ فشار متوسط به هسته ترانسفورماتور باعث افزایش ولتاژ سیم نول در ثانویه می شود. مقدار این ولتاژ بستگی به مقاومت زمین پست فوق توزیع، مقاومت زمین ترانسفورماتور و مقاومت خط و ترانسفورماتور دارد که معمولا از دو تای آخر صرفنظر میشود. این ولتاژ بر اساس مشخصه های پستهای فوق توزیع کشور ما و با فرض مقاومت اتصال زمین ۱ اهم در محل ترانسفورماتور توزیع ، حدود ۲۴۰ ولت خواهد شد. بنابراین، ولتاژ نول در سمت فشار ضعیف جابجا شده و ولتاژهای فازی دچار نوسان و اضافه ولتاژ خواهند شد.

به لحاظ ایمنی نیز چون سیستم توزیع برق کشور TNC-S است، برقدار شدن بدنه های فلزی تجهیزات الکتریکی ارت شده در سمت مشترکین نیز منشاء خطر برق گرفتگی خواهد شد.

با اینحال، در مراکز صنعتی که امکان همبندی ارتهای مختلف و بدنه های فلزی مثل فونداسیون ساختمانها و … برای رسیدن به مقاومتهای خیلی پایین (کمتر از نیم اهم) وجود دارد، میتوان ارتهای شبکه MV و LV و … را هم با یکدیگر همبندی نمود. این کار موجب ارتقای وضعیت کیفیت توان در سمت مصرف نیز خواهد شد.

نوشته‌های مرتبط

5 نظر

 1. علیرضا

  باسلامیه سوال داشتم از خدممتون میخواستم بدونم چرا اداره برق زمین را نول کرده است؟خب اگه زمین نول نبود ما به فاز دست میزدیم دچر برق گرفتگی نمیشدیم.

  پاسخ دادن
  1. فرهاد یزدی

   سلام؛
   مهمترین دلیل زمین کردن نقطه نول، فراهم آوردن کیفیت ولتاژ مناسب برای بارهای تکفاز است. اگر نقطه نول زمین نشود، ولتاژ آن یک متغیر وابسته به ولتاژ فازها خواهد شد (برابر جمع برداری آنها) و در نتیجه اگر ولتاژها نامتعادل شوند (مثلا اتصال کوتاهی رخ دهد) نقطه نول ولتاژ خواهد گرفت. در بدترین شرایط ولتاژ یک مشترک تکفاز ممکن است ۱٫۷۳ برابر شود.

   پاسخ دادن
 2. آرش

  با سلام
  ضمن تقدیر و تشکر از مطالب مفید قرارگرفته در سایت؛ در پاسخ به نظر نخست درج شده توسط مسیح سروش لازم است به موارد زیر توجه شود:
  ۱-احداث سه چاه ارت مستقل از هم نه تنها الزامی نیست بلکه هادی های متصل به هر چاه از نظر الکتریکی مستقل گشته و در صورت بروز خطا نسبت به هم اختلاف پتانسیل خواهند داشت و می تواند موجب بروز حادثه می شود.
  ۲-احداث سه چاه ارت هزینه ی بسیار زیاد و محوطه ی وسیعی احتیاج دارد
  ۳- احداث بیش از یک چاه ارت و استقلال آنها از هم تنها در مورد پست های توزیع ( مطلب فوق ) مجاز و الزامی است.
  ۴-افراط و تفریط در فاصله گرفتن از استاندارد هر دو به یک میزان خطر آفرین هستند لذا توصیه اکید بر پیروی از استاندارد IEC و دیگر استاندارد های مطرح و پرهیز از اعمال سلایق شخصی است.

  پاسخ دادن
 3. مسیح سروش

  با سلام و خسته نباشید
  پیشنهاد بنده برای سیستم اتصال زمین پست ها سه دستگاه ارت به فاصله حداقل ۱۰ متری به شرح زیر میباشد .
  ۱- نقطه ی ستاره ی برقگیر ها به طور مستقل به یک چاه ارت
  ۲- نقطه ی ستاره ی ثانویه ی ترانسفورماتور و شینه ی نول تابلوی توزیع به چاه ارت دوم
  ۳- بدنه ی ترانسفورماتور و بدنه ی تابلوی توزیع به چاه ارت سوم
  م
  پاینده باشید

  پاسخ دادن
 4. lمرادی

  دکتر یزدی عزیز با سپاس از این مطلب بسیار کاربردی که زیبا بیان نمودید.
  دقیقا همینطوره معمولا ارت نول را می توان از طریق اولین پایه فشار ضعیف نزدیک پست با فاصله حدود ۲۰ متر زمین میکنند

  پاسخ دادن

مشارکت و نظردهی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *